Tworzywa sztuczne Lębork
to materiały, których podstawowym składnikiem są polimery syntetyczne, sztucznie wytworzone przez człowieka lub polimery naturalne, które są jednym z podstawowych budulców organizmów żywych. Polimery to związki wielocząsteczkowe o bardzo dużej masie cząsteczkowej. Możemy wyróżnić następujący podział polimerów:
- ze względu na ich ogólny kształt przestrzenny
- ze względu na ich pochodzenie
- ze względu na taktyczność
- ze względu na jednorodność budowy.
Podział polimerów ze względu na budowę:
- poliolefina (polietylen, polipropylen, polistyren)
- poliestry
- polimer winylowy (poliakrylan, polimetakrylan, polichlorek winylu)
- poliuretany
- poliwęglany
- poliamidy
- poliester
- polimer nieograniczony
- biopolimery
Zalety tworzyw sztucznych polimerowych
Polimery wraz z dodatkami modyfikującymi takimi jak: stabilizatory termiczne, barwniki, napełniacze, środki smarne, środki spieniające, stabilizatory promieniowania, środki antystatyczne i wiele innych dodatków stanowią o specyficznych właściwościach tworzyw sztucznych. Zaletą tworzyw polimerowych jest stosunkowo niski ciężar, odporność na korozję i chemikalia, wysoka stabilność wymiarowa, mała przewodność cieplna i elektroizolacyjna oraz łatwość przetwórstwa. Własności mechaniczne większości tworzyw sztucznych są mniejsze w stosunku do metali, natomiast włókna z aromatycznych poliamidów (kevlar) wykazują większą wytrzymałość na rozciąganie nawet w stosunku do wysokogatunkowych stali.
Tworzywa sztuczne znalazły zastosowanie w przemyśle spożywczym, chemicznym, papierniczym, tekstylnym, samochodowym, lotniczym, naftowym do budowy maszyn i urządzeń.